EN 1627 YÜKSEK GÜVENLİKLİ PENCERELER ÜRÜN BELGELENDİRME

 

Yüksek güvenlikli kapılar, dışarıdan gelecek tehditlere karşı amaçlanan güvenlik seviyesini sağlamak üzere üretilmiş, test edilmiş ve sertifikalandırılmış ürünlerdir. Bu emniyet seviyeleri 6 düzeyde sınıflandırılmış olup, basit hırsızlığa karşı dayanıklılıktan başlayarak, nükleer veya askeri uygulamalara karşı dayanıma kadar yükselir.

Hem güvenlik seviyesini tespit etmek hem de bunu kullanıcıya ispatlamak artık zorunlu hale gelmiştir. Kişisel ve kurumsal güvenlik söz konusu olduğunda, belgelendirme ile sunulan yüksek güven düzeyi esastır. Hem nihai kullanıcı hem de üretici nezdinde ürünün güvenilirliğinin bağımsız, tarafsız ve akredite bir kuruluş tarafından test edilmiş ve belgelendirilmiş olması büyük önem taşımaktadır.

Chiltern Dynamics, UKAS akreditasyonlu bağımsız bir kuruluş olarak bina iç ve dış kapılarının ve pencerelerinin EN 1627 (Talepler ve Sınıflandırma) EN 1628 (Statik Zorlama), EN 1629 (Dinamik Zorlama) ve EN 1630 (Manuel Açma Zorlaması) standartlarına göre, test hizmetlerini, BM Trada ise belgelendirme hizmetlerini 30 yılı aşkın bir süreden beri tüm dünyaya sunmaktadır.

Standart BM Trada Belgesinin Avantajları
Standart BM Trada, bağımsız bir kuruluş olarak hizmet kapsamındaki genişlikle, müşterilerine büyük bir farklılık sunmaktadır:

Ürünün, ihtiyaç duyulan seviyede dayanım sağlayacağına dair kullanıcıya verilen güven duygusu.
Gerekliliklerin yerine getirilmiş olduğuna dair yetkili makamlara verilen teminat.
Güvenlik riskinin azaldığının kanıtıyla, sigorta şirketlerine daha az prim ödenme avantajı.

Q-Mark Yüksek Güvenlikli Kapı Ürün Belgelendirme Programı

Standart BM Trada, kapı sistemlerini belgelendirmek üzere, "Q-Mark Yüksek Güvenlikli Kapı Ürün Belgelendirme Programı"nı oluşturmuştur.

Ürün Belgelendirmesi Nedir?
Test işlemi sadece belirli bir ürün numunesinin belirli bir zamandaki performansını gösterir, ancak belgelendirme faaliyeti, aynı şartlarda üretilen bütün ürünlerin aynı seviyede performans verdiğini ispatlamak üzere yapılan üretim yeri denetimidir.

Belgelendirmenin aşamaları nelerdir?
1. Belgelendirilecek kapılar EN 1627, EN 1628, EN 1629 ve EN 1630 standartlarına göre test edilir.
2. Kapıların yapımında kullanılan malzemelerin genel performans şartlarını karşıladığını gösteren belgeler temin edilmelidir. Örneğin; PVC-U için BS 7412, ahşaplar için BS 644, çelik için BS 6510, alüminyum için BS 4873, PVC-U profilleri için BS 7413 ve camlar için BS EN 1279 veya BS 5713 vb.

3. Q-Mark üretim yeri denetiminde Kalite Yönetim Sistemi (ISO 9001:2000 veya dengi) kurulmuş olmalıdır. Bu denetimde üretim teknik özellikleri ve sistem kurulum talimatları incelenir.

4. Q-Mark üretim yeri denetiminde, ürün tasarımının, test ve raporlarına göre genel ve yüksek güvenlikli performans şartlarını karşıladığı ve üretilen her ürünün mevcut tasarıma göre imal edildiği doğrulanır.

5. Yılda 1 kez gerçekleştirilecek Q-Mark tetkikleri sonucunda ürünlerin yüksek güvenlik özelliklerinin devamlılığının
sağlandığı kontrol edilir.

Kapıların Güvenlik Performans Testleri ve Derecelendirmesi

EN 1627 Avrupa standardında belirtilen şartlar ve sınıflandırma metotlarına göre kapılar hırsızlığa karşı gösterecekleri direnç ve dayanıklılığa göre 6 sınıfta derecelendirilirler. Güvenlik testleri aşağıdaki metotların birleşiminden oluşmaktadır;

Mekanik olarak uygulanan güçler (levye ve/veya çekiç yardımıyla gerçekleştirilen saldırılar)
Farklı tipteki el aletlerinin yardımı ile gerçekleştirilen saldırılar.

EN 1627 standardına göre; yukarıdaki tabloda gösterilen test aletleri, kendinden önceki güvenlik sınıflarında kullanılan aletleri de içine alacak şekilde daha zorlu test koşullarını canlandırmak amacıyla test numunelerine uygulanır.

EN 1627 standardına göre; yukarıdaki tabloda gösterilen test aletleri, kendinden önceki güvenlik sınıflarında kullanılan aletleri de içine alacak şekilde daha zorlu test koşullarını canlandırmak amacıyla test numunelerine uygulanır.

Bunun dışında tüm emniyet seviyelerinde kullanılmak üzere tabloda yer alan aletlere ilave olarak yandaki alet takımları da kullanılabilir.

Belgelendirilmiş Ürünlerin Tanımlanması


"Bir Ürünün Belgeli Olduğu Nasıl Anlaşılır?"


Q-Mark belgesine sahip yüksek güvenlikli kapılar, üzerlerinde aşağıdaki bilgilerin bulunduğu özel etiketlerle işaretlenir

Bir Ürünün Belgeli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ana Sayfa | İletişim | Linkler | İnsan Kaynakları | Site Haritası

Standart BM Trada Belgelendirme A.Ş. © 2008-2020 Tüm hakları saklıdır.
Cevizli Mah. Tugay Yolu Caddesi No:20/B Ofisim İstanbul İş Merkezi K:7 No:42 Maltepe, İstanbul, Türkiye
Telefon: +90 (216) 574 88 01 Pbx - Faks: +90 (216) 574 78 82 - E-mail: info@bmtrada.com.tr